Festival

Festival

XXVII. Mezinárodní kytarový festival a kurzy BRNO´19

předvede světovou špičku kytarových interpretů a pedagogů

 

Mezinárodní kytarový festival BRNO byl již v minulých letech významnými odbornými časopisy ve světě (časopis Classical Guitar v Anglii, Guitart v Itálii a Soundboard v USA) se řadí se k nejvýznamnějším kytarovým festivalům v Evropě. I letošní program má řadu nej…. .

Úvodní festivalová Noc flamenca na Špilberku 5. srpna v programu nazvaném Flamenco from Andalusía and its Vibrant World představí kytaristu Javiera Conde, jenž je považován za nejtalentovanějšího z mladých flamencových kytaristů vyznačující se dokonalou technikou hry, slavnou tanečnici flamenca Zairu Santos, zpěváka Ismaela Solomando, perkusionistu Luise de Jerez a kytaristu Josého Conde. Celá flamencová skupina je z Andaluzie, které je jediné místo na světě, kde se hraje originální flamenco, které je zde součástí folkloru.

Vedle flamenca v barokním sále Nové radnice na koncertech vystoupí a budou vyučovat některé absolutní světové špičky kytary, které se na jiných festivalech v ČR neuvidí: jeden z vůdčích kytaristů současnosti Costas Cotsiolis, profesor VŠ v Aténách, vítěz mnoha kytarových soutěží, dále René Izquierdo – profesor Milwaukee University v USA, Tom Kerstens – nizozemský kytarista, ředitel kytarového festivalu v Londýně a dle Classic FM člen špičky kytarových klasiků a přední polské duo Jakub Bokun, klarinet & Jakub Kosciusko, kytara složené z profesorů VŠ ve Wroclavi. Festival bude zakončen koncert 10. 8. na Nové radnici v Brně se specialitou festivalu – Kytarovým orchestrem pod vedením dirigentů Nikita Koškina z Moskvy a Vladimíra Novotného z Prahy a sólisty z mezinárodních kurzů.

Vstupenky: https://ticbrno.cz/predprodejwww.ticketportal.cz , https://goout.net/cs/brno/

Při festivalu probíhají Mezinárodní kytarové kurzy, které jsou vedeny sólisty koncertů festivalu a mezinárodně předními světovými pedagogy, jakou jsou například skladatelé Nikita Koškin (Moskva) – jeden z nejvýznamnějších kytarových skladatelů současnosti, Milan Tesař (prof. Konzervatoře J. Ježka v Praze), Igor Shoshyn(Bělorusko), Krzysztof Nieborak – významný polský kytarista a šéfredaktor časopisu GITARA,  pedagog a výrobce mimořádných kytar Michele Greci z Itálie – pedagog na státní konzervatoři Domenica Cimarosa v Avellinu a konstruktér speciálních modelů kytar a z ČR Vladislav Bláha (docent JAMU a prof. Konzervatoře v Brně), Zdeněk Dvořák (prof. Evropské konzervatoře v Praze) a Jan Čižmář (barokní kytara, loutna) – pedagog loutny na JAMU. Každoročně se kurzů zúčastní na 150 kytaristů z přibližně 15 zemí z Evropy a zámoří (USA, Japonsko, Mexiko, Brazílie ad.). Účastníci kurzů se účastní nácviku kytarového orchestru festivalu, který vystoupí na závěrečném koncertě. 

Vedle koncertů a mezinárodních kurzů proběhne Mezinárodní kytarová soutěž GUITARTALENT ve dvou kategoriích  – do 19 let a bez omezení věku. Mezinárodní porota složená z předních umělců a pedagogů rozhodne o tom, kdo se stane vítězen soutěže a vyhraje 1. cenu, která obnáší kytaru nejvýznamnějšího japonského  kytaráře Masaki Sakuraie a  postup do finále kytarové soutěže v dubnu 2019 v Tokiu nebo další ceny – koncertní kytary vynikajících mistrů kytarářů Santo Vruna z Itálie, Jana Schneidera z ČR ad.

Uměleckým garantem ředitelem festivalu a soutěže je Vladislav Bláha, vítěz řady mezinárodních soutěží, který je jediným českým kytaristou, který vystoupil s recitálem v Carnegie Hall v New Yorku a mimo to koncertoval ve 45 zemích,  docent JAMU a profesor Konzervatoře Brno.